Nový kotel nebo přestavbu?

Nový kotel nebo přestavbu?

6.3.2013

Máte doma stávající kotel, ale chtěli byste mít kotel automatický? Kovarson má pro Vás řešení v podobě přestavby kotle. Jakýkoliv litinový nebo plechový kotel se dá zautomatizovat, navíc Vám zůstane možnost ručního přikládání.

I o přestavbě kotle na automatický zůstává možnost ručního přikládání dřeva nebo dalších tuhých paliv. Kotel po přestavbě bude tedy mít možnost buď ručního nebo automatického přikládání.

Kotle se dají přestavět dvěma způsoby. 

Ten populárnější a lepší vzhledem k účinnosti a praktičnosti je za použití podstavce pod kotel. Kotel se zvedne na plechový podstavec o výšce cca 45cm. Do tohoto podstavce se vloží hořák o patřičném výkonu. Dá se připojit z levé i pravé strany, případně i z přední či zadní strany podstavce ( musí se ovšem prodloužit mezera mezi zásobníkem a kotlem z důvodu otvírání předních dvířek nebo ze zadní strany z důvodu komínu a přírub, na zakázku není problém). Do dna kotle se vyřeže díra a kotel se postaví na podstavec. Na hořák se přimontuje zásobník o objemu 300l a na přírubu ventilátor, který podporuje hoření a jehož otáčky jsou regulovatelné.

Druhý způsob je připojení předními dvířky, pokud to umožní rozměry, ale nevýhodou je čištění kotle a složitost při ručním přikládání. Hořák se dá umístit na konstrukci na kolečkách, z důvodu jednodušší manipulace. První způsob má výhodu v tom, že je ohřívám přímo rošt s vratnou studenou vodou, na což druhý způsob je nainstalován až nad roštem a tudíž rychleji projde kotlem a ztrácí tedy účinnost.


Kotel před a po přestavbě